Saltimbocca på kyckling
Saltimbocca på kyckling
Av: Lisa Lemke
Från: Mitt kök - Sverigeresan
15 ingredienser
Parmalindad kycklingfilé som fylls med salvia. Saltimbocca görs normalt sett på kalv, men det blir minst lika gott på en riktigt fin kyckling.
Ingredienser
Håll skärmen tänd
4 portioner
- 300 g morot
- 4 stjälkar stjälkselleri
- 2 gula lökar (små)
- 200 g körsbärstomat
- 3 klyftor vitlök
- 0,5 chilifrukt
- 3-4 kycklingfiléer, av bjärekyckling
- 12 färska salviablad
- 8-10 skivor parmaskinka eller svensk lufttorkad skinka
- olivolja
- 1 förp krossade tomater
- 2 dl torrt och oekat vitt vin
- salt
- peppar
- ev 0,5 tsk strösocker
Gör så här
Håll skärmen tänd
- Skala och tärna morötterna. Strimla sellerin. Skala och hacka lök och vitlök fint. Hacka även chilin
- fint.
- Banka ut kycklingfiléerna så de blir lite tunnare och krydda med salt och peppar. Lägg fyra salviablad på varje filé och linda in dem med 2-3 skivor parmaskinka vardera.
- Hetta upp olivoljan i en vid kastrull eller en stekpanna med höga kanter och bryn filéerna på båda sidor.
- Ta upp filéerna och lägg dem åt sidan. Fräs lök, vitlök och chili i samma panna tills löken är mjuk. Tillsätt morot och selleri och låt fräsa i ytterligare en kort stund.
- Rör ner krossade tomater och vin och låt koka i cirka 15 minuter utan lock. Rör om då och då under tiden. Smaka av med salt och peppar och eventuellt lite socker.
- Lägg ner kycklingen i kastrullen och låt puttra under lock i cirka 15 minuter. Ös gärna filéerna med vätskan några gånger under tiden. Servera tillsammans med ett gott bröd.
