Lax med rucolapesto
Lax med rucolapesto
16 ingredienser
Lax i portionsbitar sköter sig själv i ugnen medan du ordnar med tillbehören. Ris, potatis eller pasta passar alla till den här rätten.
Ingredienser
portioner
- 4 portionsbitar laxfilé
Rucolapesto:
- 2,5 dl rucolasallad, grovhackad
- 1 kruka färsk basilika
- 0,5 dl parmesanost, riven
- 0,5 dl pinjenötter
- 1,5 dl olivolja (eller rapsolja)
- 2 klyftor vitlök
- 1 tsk citron, pressad
- salt
- vitpeppar
Grönsaker:
- 0,5 gurka
- 2 äpplen
- 1,5 rödlök
- salt
- vitpeppar
- smör, att steka i
Gör så här
- Pesto: Skala vitlöken och kör rucola, basilika, vitlök, parmesanost och pinjenötter i en mixer. Häll på oljan och krydda med salt, peppar och citron.
- Sätt ugnen på 150°. Lägg laxen i en smord ugnssäker form. Fördela peston över laxen och sätt in i ugn i ca 15 minuter, innertemperaturen på laxen ska vara 50–55°.
- Grönsaker: Skala och dela gurkan på längden, skrapa ut kärnorna och skär den i sneda bitar. Kärna ur äpplena och dela dem i klyftor. Skala och klyfta rödlöken. Fräs gurkan och rödlöken i lite smör, lägg i äppelklyftorna efter någon minut. Låt dem inte fräsa för länge, de ska behålla sin krispighet. Krydda med salt och peppar. Servera genast till laxen.

