Det här är Niklas Ekstedts pappas paradrätt. Den bjöd han alltid på när familjen fick gäster. En klassisk fläsklägg med rotmos som mättar ordentligt och passar lika bra efter en lång promenad som efter en dag i trädgården enligt Niklas.
Niklas Ekstedts matlagning handlar om respekt: för råvaran, för årstiden och att inte krångla till det. I Mina klassiker har Niklas samlat familjens favoriträtter.
Läs mer
Ingredienser
Håll skärmen tänd
4 portioner
1 kg rimmad fläsklägg, med ben. Eller skinka.
lagerblad, några stycken (valfritt)
nymalen svartpeppar
ROTMOS
500 g kålrot
300 g mjölig potatis
200 g morot
100 g smör, rumsvarmt
salt
GARNERING OCH SERVERING
vattenkrasse
gräslök, finskuren
grovkornig senap (valfritt)
Gör så här
Håll skärmen tänd
Lägg fläskläggen i en stor gryta. Häll på vatten så att det täcker köttet, lägg i eventuella lagerblad och ta några tag med pepparkvarnen.
Koka upp vattnet, sänk värmen och låt sjuda i 2–3 timmar, tills köttet faller av benet.
Skala kålrot, potatis och morötter och skär i stora bitar. Koka alltsammans i lättsaltat vatten i 20–30 minuter, tills det är mjukt.
Låt dem ånga av i ett durkslag, häll sedan tillbaka alltsammans i kastrullen. Lägg i smöret och stöt allt till ett mos, avsluta gärna med ballong visp för superlen konsistens. Smaka av med salt.
Lägg moset i en serveringsskål och toppa med köttet. Garnera med vatten krasse och gräslök. Servera gärna med senap.