Kryddig lammkorv med citronbulgur och hemgjord ajvar relish
Kryddig lammkorv med citronbulgur och hemgjord ajvar relish
19 ingredienser
1 h
Vardagsenkel korvrätt med bulgur smaksatt med inlagda citroner och hemgjord ajvar relish.
Se Zeina Mourtada laga receptet

Ingredienser
- 6 lammkorvar (färska)
- 4-5 röda paprikor
- 1 aubergine
- 2 klyftor vitlök
- 1 msk vinäger
- 4 port bulgur
- 1-2 inlagda citroner
- 1-2 krukor färsk bladpersilja
- rapsolja, till stekning
- salt
- peppar
Inlagda citroner
- 5 citroner, ekologiska
- 1 kanelstång
- 3 lagerblad
- 1 chilifrukt (om du vill ha hetta)
- 2 msk olivolja
- 2 citroner, saften
- vatten, hett
- salt
- en lufttät burk
Gör så här
- Börja med ajvaren. Sätt ugnen på 230 grill.
- Lägg hela paprikor och aubergine på en plåt. Tillaga i ugnen tills skalet svartnar, ca 30 minuter.
- Lägg i en bunke, täck med plastfolie och låt svettas i 30 minuter. Dra bort skal från paprika och ta bort kärnhuset. Gröp ut köttet från auberginen. Lägg i en mixer med riven vitlök och kör några varv.
- Hetta upp olja i en stekpanna, stek den mixade röran på låg värme i ca 30-40 minuter. Rör om med jämna mellanrum.
- Smaka av med vinäger, salt och peppar. Låt svalna.
- Koka bulgurn enligt anvisning på förpackningen. Hacka bladpersiljan. Finhacka de inlagda citronerna. Lägg i en skål och blanda ner bulgurn.
- Stek korven tills den får fin färg. Servera korven tillsammans med ajvar och bulgur.
Inlagda citroner
- Diska glasburken ordentligt i hett vatten.
- Tvätta citronerna ordentligt, skär bort den lilla spetsiga delen på citronens båda sidor. Skär sedan ett kryss i mitten, lägg salt i krysset. Lägg lite salt i botten av glasburken.
- Tryck in citronerna i burken, de ska ligga tätt ihop, inte flyta runt. Lägg även i kanelstången, lagerblad och eventuellt chilin. Häll i citronsaften, täck med lite hett vatten och
- avsluta med olivoljan.
- Låt stå på en sval och mörk plats minst 1 vecka (helst 30 dagar för bäst smak). Förvara sen i kylen. Hållbarhet cirka 6 månader.
Glöm inte att matsortera rester från citroner, paprikor och aubergine för mer hållbar matlagning och njut av din stekta lammkorv med citronbulgur och hemgjorda ajvar /Köket-redaktionen