Japansk gyoza - hemgjorda dumplings
Japansk gyoza - hemgjorda dumplings
19 ingredienser
45-60m
En variant på dumplings, men enklare och snabbare. Degen finns i frysdisken på asiatiska livs och i välsorterade mataffärer. Fyllningen består av fläskfärs, salladslök, vitkål och ingefära.


Se Jennie Walldén laga receptet
Ingredienser
portioner
- ca 50 gyozaplattor, tinade
Gyozafyllning
- 2 dl vitkål, väldigt finhackad
- 350 g fläskfärs
- 4 salladslökar, tunt skivade
- 3 msk japansk soja
- 2 tsk ingefära, riven
- 2 klyftor vitlök, rivna
- 2 tsk sesamolja
- 1 msk strösocker
- 1 tsk fisksås
Sötsyrlig sojadipp
- 0,5 dl japansk soja
- 0,5 dl risvinäger
- 1 msk strösocker
- 0,5 msk sesamolja
- 2 salladslökar
- 1 msk rostade sesamfrön
- ev 1-2 tsk koreansk gochugaru (chiliflakes)
Till servering
- 4 port ris, kokt
- 70 g mâchesallad
Gör så här
- Blanda samman alla ingredienserna förutom sesamfrön och skivad salladslök till dippsåsen. Häll dippsåsen små skålar. Strössla sesamfrön och salladslök på toppen.
- Rör samman smaksättningen av gyozafyllningen genom att blanda soja, ingefära, vitlök, sesamolja, socker och fisksås. Häll detta över färsen, tillsätt kålen och skivad salladslök. Blanda väl.
- Fyll gyozaplattorna med ca halv matsked gyozafyllning. Blöt kanterna med ett vått finger och vik sedan ihop gyozan till halvmåneformade små knyten.
- Stek gyozan i traktörpanna i lite neutral matolja i 2 minuter på hög värme. Häll på ca 1 dl vatten i pannan och sätt på locket. Låt gyozan ånga i 3-5 minuter, lyft sedan på locket och låt steka till botten är frasig igen.
- Lägg upp gyoza på serveringsfat och servera rykande heta tillsammans med dippsåsen och ev ris och machesallad.
