räkskal (eller kräftskal, från 500 g färska räkor/kräftor)
1 msk tomatpuré
1 krm salt
1 krm vitpeppar
0,5 krm chiliflakes
0,5 l torrt vitt vin
ca 2 cl cognac
vatten, så det täcker skalen
Kokta blåmusslor
1 kg musslor
0,5 purjolök
2 schalottenlökar
1 klyfta vitlök
2 morötter
1 palsternacka
3 msk olivolja
ev 2 dl vitt vin (gärna fruktigt utan ekfatskaraktär)
0,5 krm vitpeppar
ev 1 lagerblad
färsk timjan
Brödpuffar
2,5 dl mjölk
2 ägg
50 g smör, smält
0,5 tsk salt (eller grovsalt)
2,5 dl vetemjöl
ev 1 krm blandade örter (efter smak, rosmarin, timjan etc.)
Gör så här
Soppa
Värm smör och olja i en stekpanna, tillsätt purjolök, vitlök och curry. Fräs 1-2 minuter tills det fått färg. Häll i fonden, mjölk och grädde i en gryta och krydda.
Tillsätt den curry och vitlöksfrästa purjolöken och låt allt koka ihop i cirka 10-15 minuter, sila bort purjolöken efter cirka 15 minuter.
Sänk värmen och låt puttra i cirka 15-20 minuter till. Fisken ska ugnsbakas med lite smör, en skvätt vitt vin, en halv dl vatten samt salt och peppar. Ugnsbaka i 200 grader i cirka 10 minuter!
Blanda i 2-3 dl crème fraiche i grytan, låt värmas i 5 minuter, innan den ska serveras.
Precis innan serveringen kan man fylla på med lite crème fraiche (men spara minst 1 dl) till servering.
Grilla pilgrimsmusslorna hastigt i grillpanna. Lägg i morötter, palsternacka (från musselkoket) tillsammans med fisk, räkor musslor och pilgrimsmusslor i sopptallriken. Häll soppan över detta och servera med färskt bröd till! Garnera med dillkvist och crème fraiche.
Fiskfond
Värm smör och olja i en stekpanna, tillsätt skal och tomatpuré.
Krydda med salt, vitpeppar och chiliflakes. Låt detta fräsa i 3-4 minuter.
Häll på vinet, konjak och vatten. Låt fonden koka ner i cirka 1 timme så att det blir ungefär 2-3 dl kvar.
Kokta blåmusslor
Skrapa och tvätta musslorna noga. Släng döda musslor (de som inte stänger sig eller är trasiga).
Hacka schalottenlök, purjolök och vitlök, morötter och palsternacka.
Hetta upp en stor kastrull. Häll i oljan och musslorna, fräs i någon minut. Rör om och häll i vinet, löken, lagerbladet samt lite timjan, salt och vitpeppar.
Lägg på ett lock och låt musslorna koka tills de öppnar sig, cirka 5 minuter. Smaka av med salt.
Lyft upp musslorna med hålslev, spara lite av spadet och häll i fisksoppan. Plocka ur lite morötter och palsternacka för att ha i soppan.
Brödpuffar
Blanda samtliga ingredienser i en mixer till en jämn och slät smet. Smörj höga "muffinsformar" och fyll dem till hälften med smet.
Grädda i ugn på 200 grader i 30 minuter. Puffarna skall vara pösiga och stå över kanten på formen när de är färdiga.
Pensla dem nygräddade med smält matfett och stjälp dem ur formarna.