Grillsallad med granatäpple och fetaost
Grillsallad med granatäpple och fetaost
13 ingredienser
30 min
"Ibland blir det kött över när man har grillat. Bästa sättet att ta vara på det är att äta det kallskuret, som i den här salladen. Att värma på det igen är ingen god idé." /Per
Ingredienser
portioner
- 500-600 g kött, grillat
- 2 dl matvete
- 1 knippe färsk bladpersilja (stor knippe)
- 5 cm purjolök
- 20 körsbärstomater [eller 5–6 stora tomater]
- 1 granatäpple (stort)
- 1 dl svarta oliver (helst kalamata)
- 150 g fetaost
Dressing
- 4 msk olivolja
- 0,5 citron, saften
- 1 klyfta vitlök (liten)
- salt
- svartpeppar, nymalen
Gör så här
- Koka matvetet enligt anvisningen på förpackningen. Låt kallna.
- Plocka bladpersiljan från de grova stjälkarna, skölj bladen och hacka dem grovt. Skär ett snitt i purjolöksbiten, skölj den mellan bladen och strimla den sedan fint. Blanda persiljan och purjolöken med matvetet i en skål.
- Dela tomaterna eller skär dem i bitar om du använder stora tomater. Dela granatäpplet och pilla ur kärnorna. Blanda ner tomaterna och granatäppelkärnorna i skålen med matvetet.
- Rör ihop olivolja och citronsaft. Pressa i vitlöken, rör om och smaka av med salt och peppar. Häll dressingen över salladen och blanda runt.
- Lägg upp salladen på tallrikar. Skär det grillade köttet i tunna skivor och lägg det på salladen.
- Garnera med oliver och några bitar fetaost.

