"Vi ville laga en rätt som smakade Los Angeles när det är som smarrigast. En mix av allt det goda som vi förknippar med många av stadens otroliga krogar. Det här blev resultatet." /Adam & Albin
Värm ugnen till 180 grader. Lägg tomatillo, silverlök, vitlök och jalapeño på en plåt med lite matoljaoch krydda med salt. Rosta i mitten av ugnen tills allt är genommjukt, ca 20 minuter.
Låt svalna och mixa sedan ihop allt tillsammans med koriander i en kannmixer eller matberedare. Smaka av med salt.
Kyckling och sallad
Tänd grillen och låt den bli ordentligt varm. Salta kycklinglåren runt om och ringla över lite olivolja.
Grilla kycklingen med skinnsidan nedåt tills skinnet får en fin gyllene och krispig yta. Vänd kycklingen och grilla klart på undersidan tills köttet har en innertemperatur på ca 67–69 grader.
Blanda alla grönsaker och örter i en bunke. Tillsätt sesamfrön och fetaost och dressa sedan allt med tomatillosalsa och limesaft. Smaka av med salt.
Lägg upp de grillade kycklinglåren på varsin tallrik och fördela salladen ovanpå.
Avsluta med att ringla över lite olivolja och strö på flingsalt.