Frukostmuffins med blåbär och citron
Frukostmuffins med blåbär och citron
13 ingredienser
40 m
Är det här ännu en dessert till frukost? Nej, det här är tidernas bästa upptäckt: Frukostmuffins! Fulla av allt du behöver när du har kravlat upp ur sängen och försöker att skaka liv i dig själv. /Mattias
Veganska muffins med banan, blåbär och frasigt havresmul.
Recept ur Mattias Kristianssons kokbok_Vego hela dagen_
Ingredienser
muffins
- 4,5 dl fullkornsvetemjöl
- 1 dl havregryn
- 2 tsk bikarbonat
- 1 tsk malen kardemumma
- 0,5 tsk salt
- 3 bananer
- 0,5 dl agavesirap (eller farinsocker)
- 1,5 dl rapsolja
- 2 dl växtbaserad mjölk
- 1 citron, rivet skal
- 2 dl frysta blåbär
Frasig topping
- 0,5 dl havregryn
- 1 msk farinsocker
Gör så här
- Sätt ugnen på 175 grader. Stoppa ner pappersformar i en muffinsplåt. Har du inte någon muffinsplåt? Lugn, det är bara att hålla dig till pappersformarna. Muffinsen håller inte formen lika väl, men de är minst lika goda.
- Blanda fullkornsvetemjöl, havregryn, bikarbonat, kardemumma och salt i en bunke.
- Mosa sönder bananerna i en annan bunke. Rör ner agavesirap eller farinsocker, rapsolja, mjölk och rivet citronskal. Vispa ner i mjölblandningen. Använd en ballongvisp, det är enklast. När du har en hyfsat slät smet rör du ner blåbären.
- Fyll formarna till 2/3 med smet.
- Blanda havregryn och farinsocker till toppingen och strö över muffinsen.
- Grädda blåbärsmuffinsen i ca 24 minuter eller tills de är helt torra i mitten. Testa med en sticka.

