Citrongrässoppa serveras med björnbärssorbet

Foto: TV4
Citrongrässoppa serveras med björnbärssorbet
14 ingredienser
40 min
Receptet kommer från programmet Halv åtta hos mig i TV4, där vanliga amatörer får visa prov på sin matlagningskonst.
Dessertvin:
Nugan Botrytis Semillon 2007
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig, och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
Citrongrässoppa
- 4 dl vatten
- 5 dl strösocker
- 3 dl vitt vin
- 2 limefrukter, färskpressad saft
- 2 riven lime skal, endast de gröna
- 3 citrongräs, hackad
- 0,5 krm citronsyra
- majsstärkelse
Björnbärssorbet
- 3 dl björnbär
- 3 dl strösocker
- 3 dl vatten
Garnering
- färska jordgubbar
- färska björnbär
- ätbara blommor
Gör så här
- Citrongrässoppan: Koka upp vatten, vinet och socker, tillsätt limeskalen, saften, citrongräs och citronsyran. Låt svalna. Låt dra i 2timmar minst. Sila koka upp till sätt redningen. Serveras iskall.
- Björnbärssorbet: Koka upp vatten och socker under omrörning till en lag. Tillsätt björnbären och låt koka i 2-3 minuter. Mixa i en kannmixer och sila upp, häll vätskan i en glassmaskin och kör tills den uppnår tillräckligt hård konsistens.