Club sandwich med avokado
Club sandwich med avokado
17 ingredienser
25 m
Matig macka med stekt kyckling, krispigt bacon, majonnäs, avokado och tomat. Servera med lättsaltade chips och succén är ett faktum.
Se Jennie Walldén laga receptet

Ingredienser
portioner
- 8 skivor osötat surdegsbröd (gärna levain eller grovt toastbröd)
- 4 kycklingfiléer
- 8 skivor bacon
- 2 avokador
- 1 tomat
- 1 romansallad
- 1 rödlök
- 0,5 gurka
- 1 dl majonnäs
- 3 msk crème fraîche
- 1 msk sambal oelek
- 1 klyfta vitlök
- olivolja, att steka i
- salt
- peppar
- grillpinnar, i trä
- naturella chips, till servering
Gör så här
- Salta och peppra kycklingfiléerna. Stek i olivolja till de fått fin färg. Lägg i en ugnsform och låt gå färdigt i ugnen på 175 grader i ca 10 minuter, beroende på tjocklek. Ta ut kycklingen ur ugnen och låt vila.
- Stek bacon krispigt. Lägg att rinna av på trippelt hushållspapper.
- Blanda majonnäs och crème fraiche med sambal oelek och en riven vitlöksklyfta. Smaka av med salt.
- Stek brödet i olivolja på en sida till gyllene.
- Gröp ur och skiva avokado, skiva lök i tunna ringar, skär av botten av romansalladen och dela upp i blad, skala gurka och skiva tunt, skiva tomat i tunna skivor.
- Skiva kycklingen i skivor. Varva kyckling, bacon, avokado, tomat, gurka, sallad och lök samt dressing innan översta brödskivan läggs på. Fäst med brutna grillpinnar och dela på diagonalen. Servera med neutrala chips.

