Citronlax med kryddig zucchinicouscous och myntayoghurt
Citronlax med kryddig zucchinicouscous och myntayoghurt
17 ingredienser
30 m
Citronlax serverad till en couscoussallad med zucchini, garam masala och purjolök. Myntayoghurten blir ett perfekt tillbehör till den kryddiga coucousen.


Se Jennie Walldén laga receptet
Ingredienser
portioner
Zucchinicoucous
- 3 dl hönsbuljong
- 3 dl couscous
- 10 cm purjolök
- 0,5 zucchini
- 2 klyftor vitlök
- olivolja, att steka i
- 1 msk garam masala
- 1 tsk chiliflakes
- 70 g färsk spenat
Citronlax
- 1 citron, saften
- 600 g lax [4 bitar]
- salt
- peppar
Myntayoghurt
- 1 citron, skalet
- 1 dl färska myntablad
- 2,5 dl matyoghurt
- salt
Gör så här
- Börja med myntayoghurten. Riv zest från citronen och finhacka myntan. Blanda med yoghurt. Smaka av med salt och låt stå så smakerna gifter sig.
- Koka upp buljongen. Dra kastrullen av värmen. Lägg i couscous och låt svälla i 5 minuter under lock. Fluffa till coucousen med gaffel när det är klart.
- Skiva purjolök tunt och skär zucchini i små tärningar. Finhacka vitlök. Stek i generöst med olivolja tills det mjuknat. Pudra över garam masala samt chiliflakes och låt fräsa med i 1 minut. Dra av från värmen och tillsätt couscous samt spenat. Vänd runt och smaka av med salt.
- Pressa citronen på laxen. Salta och peppra. Stek i olivolja på medelvärme, ca 2 minuter per sida.
- Servera laxen med couscous och myntayoghurt
