Chokladdoppad lakritskola med havssalt
Chokladdoppad lakritskola med havssalt
8 ingredienser
30 min
"Den djupa chokladen med den peppriga lakritsen och det där lilla strösslet av havssalt som glittrar i julmörkret. För dig som lakritsälskare lovar jag att det här är en ny favorit på julbordet." /Carla von Hofsten
Ingredienser
sats
- 0,75 dl turkisk peppar (lakritskarameller)
- 3 dl grädde
- 3 dl strösocker
- 1 dl ljus sirap
- 2 msk kakao
- 25 g smör
- 200 g mörk choklad
- flingsalt
Gör så här
- Mortla den turkiska pepparn.
- Koka upp grädde, strösocker, ljus sirap, kakao och turkisk peppar i en kastrull med höga kanter. Rör i botten av kastrullen med en träslev så att kolan inte bränns.
- Koka kolan till 125 grader.
- Ta sedan av kastrullen från värmen och rör ner smöret.
- Häll upp kolasmeten i en form klädd med bakplåtspapper (limpform) och låt svalna i kylen.
- Dela kolan i ca 1,5 x 1,5 cm stora bitar. Det är enklast att dela kolan när den är riktigt kall.
- Finhacka all choklad.
- Lägg två tredjedelar av chokladen i en skål som tål att micro, gärna av porslin.
- Smält chokladen i micron 20 sekunder i taget. Mät temperaturen, rör runt och värm igen i 10 sekunder tills chokladen når 40 grader.
- Rör sedan ner lite av den resterande chokladen i taget tills chokladen når ca 32 grader i temperatur.
- Doppa varje kolabit i chokladen. Använd gärna två gafflar för att fiska upp kolabitarna ur chokladen.
- Lägg kolorna på en tallrik med bakplåtspapper.
- Strö direkt en nypa flingsalt över varje kola innan chokladen hinner stelna.
- Låt stelna i kylen.

