Asiatiska savoykåldolmar med mango chutney
Asiatiska savoykåldolmar med mango chutney
16 ingredienser
1 h
Kåldolmar på savoykål med asiatiska smaker! Klassiskt och nytt i en riktigt god kombination! Serveras med gräddsky, mango chutney och ris.


Se Tom Sjöstedt laga receptet
Ingredienser
portioner
Kåldolmar
- 500 g blandfärs
- 1 dl grötris, kokt
- 2 ägg
- 1 dl kokosmjölk
- 1 knippe koriander
- 1 msk röd currypasta
- 2 savoykål
- 3 msk sirap
Gräddsky
- 2 dl buljong från dolmarna
- 2 dl grädde
- salt
- ev majsstärkelse, till redning
Servering
- 4 port basmatiris, kokt
- mango chutney
- 1 röd chilifrukt, tunt skivad
- koriander, grovhackad
Gör så här
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Blanda ihop blandfärs, kokt grötris, ägg, kokosmjölk och koriander. Blanda riktigt ordentligt. Smaka av med salt och eventuellt mer currypasta.
- Plocka bladen från savoykålen och blanchera i saltat vatten. Kyl ner och skär sedan bort roten. Fyll bladen med färsblandningen och rulla ihop till dolmar.
- Lägg över kåldolmarna på en smörad plåt och ringla över sirap. Kör i ugnen på 225 grader i ca 40 minuter.
- Häll över buljongen som bildats av kåldolmarna i en kastrull och koka upp tillsammans grädde. Smak av med salt och red eventuellt av med maizena. Mixa såsen skummig innan servering.
- Servera tillsammans med dolmarna, kokt ris och en klick mango chutney. Garnera med tunt skivad chili och koriander.
