Mitt i spenaten
Mitt i spenaten
8 ingredienser
Äh, det är en tråkig gammal fördom att ungar inte skulle digga spenat. Spenat är ju skitgott! Alla i min familj goes bananas på spenat. Högst i kurs står spenatsoppa med ägg. Det skulle jag kunna bjuda Kungen på! Om han nu behagade komma förbi på en liten visit.
Ingredienser
Spenatsoppa med ägghalvor
- 400 g fryst spenat, hackad
- 0,5 gul lök, finhackad
- 1 l vatten
- 2 buljongtärningar, helst grönsaksbuljong
- 2 msk vetemjöl
- 2 msk smör
- kanske en skvätt grädde om du är på det humöret
- 4 ägg, hårdkokta, i halvor
Gör så här
- Börja med att fräsa löken i smöret. Ja, koka sen upp 9 dl vatten och ner med buljongen. Ner med spenaten och låt den tina upp i den heta buljongen. Rör ut mjölet med den sista kalla decilitern vatten, no klumps please! Ner med mjölröran i soppan, vispa runt lite, som sagt, no klumps please! Smaka av med alla kryddorna, och om du vill, ner med en skvätt grädde. Jag gillar både utan och med!
- Servera med äggen och lite knäckemackor. SÅ gott, billigt och nyttigt så man får nypa sig i armen för att fatta att det inte är en dröm.

