Albins bästa spaghetti med köttfärssås

NYHET
Albins bästa spaghetti med köttfärssås
Foto: TV4
Albin Edberg Köket 2025
Albin Edberg Köket 2025

Albins bästa spaghetti med köttfärssås

13 ingredienser

30 min

En snabb och smakrik köttfärssås som passar perfekt till vardags. Här får den klassiska pastafavoriten extra smak av ketchup, tomatpuré och en skvätt sherryvinäger som balanserar sötman.

Ingredienser

Håll skärmen tänd
4 portioner
  • 500 g fläskfärs
  • 3 bananschalottenlökar
  • 4 klyftor vitlök
  • 1 msk rapsolja
  • 2 msk tomatpuré
  • 2 msk ketchup
  • 2 msk sherryvinäger
  • 1 msk japansk soja
  • 400 g passerade tomater
  • 1 dl vispgrädde
  • salt
  • svartpeppar, nymalen

Till servering

  • 4 port spaghetti

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Skala och finhacka schalottenlök och vitlök.
  2. Hetta upp olja i en stekpanna på hög värme. Lägg i färsen i ett jämnt lager, krydda med salt och svartpeppar och låt den steka utan att röra tills den fått ordentligt med stekyta. Vänd färsen och låt den få färg även på andra sidan.
  3. Dela färsen i mindre bitar med en ballongvisp eller stekspade. Tillsätt lök och vitlök och stek tills löken mjuknat.
  4. Rör ihop tomatpuré, ketchup, sherryvinäger och soja i en liten skål. Häll blandningen i pannan och låt den koka in någon minut.
  5. Tillsätt de passerade tomaterna och låt såsen sjuda i 5 minuter.
  6. Rör ner grädden och låt såsen sjuda ytterligare 5 minuter. Smaka av med salt och svartpeppar.

Servering

  1. Koka spaghettin enligt anvisningarna på förpackningen. Servera köttfärssåsen med nykokt spaghetti.