Sushiris med sakezu

Sushiris med sakezu

5 ingredienser

1 h

Att koka sitt eget ris till sushi tar lite tid, men är värt mödan!

Ingredienser

Håll skärmen tänd
4 - 6 portioner
  • 450 g rundkornigt ris (japanskt, koshihikari, akita komachi, nanatsuboshi etc, viktigast att det är japanskt)
  • 0,5 dl akazu (edomae-stil, röd risvinäger)
  • 1 dl sakezu (risvinäger gjord på sake)
  • 15 g salt
  • ev 5 g strösocker (om du ej använder akazu)

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Väg riset (nollställ vågen med behållaren ovanpå).
  2. Tvätta riset i kallt vatten.
  3. Fyll behållaren du ska tvätta riset i till två tredjedelar med kallt vatten och häll i riset.
  4. Rör om ordentligt i riset för att frigöra stärkelsedammet från slipningen. Räkna till ungefär 10 sekunder och häll av riset i en sil.
  5. Därefter ska riset tvättas några gånger med en medelstark vattenstråle.
  6. Häll sedan av riset i silen.
  7. Upprepa processen 2–3 gånger.
  8. Det är viktigt att vara varsam. Efter 10 sekunder börjar riset suga upp vatten och blir mer poröst. Det sista du vill är att krossa riset, vilket du lätt gör om du använder för mycket kraft eller en för kraftig stråle. Att inte krossa riset är överordnat att vattnet blir helt klart.
  9. Det är valfritt att blötlägga riset. Låt i så fall riset ligga i vatten i ca 30 minuter innan kokningen.
  10. Själva blötläggningstiden är en variabel som skiftar, 30 minuter är en bra medelsiffra. Ibland blötlägger jag inte riset alls, ibland blötlägger jag det i några timmar.
  11. Sätt behållaren (insatsen till riskokaren) på vågen och nollställ.
  12. Lägg i det tvättade och avrunna riset i insatsen, helt utan vätska.
  13. Riset har sugit åt sig vätska och väger mer än de 450 g vi började med, säkert runt 500 g.
  14. Fyll på med vatten så att den totala vikten blir dubbelt så mycket som vikten på det okokta riset. I det här fallet ska det bli 900 g.
  15. Sätt i insatsen och koka riset (följ programmet på riskokaren).
  16. Regeln är att förhållandet ska vara 1:1 mellan okokt ris och vatten. Är riset mjukt när det är klart så minska mängden vatten lite vid nästa kokning. Är det hårt, öka vattenmängden med 5–10 g nästa gång.
  17. Blanda ingredienserna till vinägern. Akazu är svårt att hitta i den vanliga handeln. Testa att byta ut det mot sherryvinäger. Om du inte använder akazu kan du behöva använda lite socker, men blandningen ska vara salt, inte söt.
  18. Fördela riset i en flat behållare.
  19. Fördela vinägern jämnt över riset med en indirekt stråle. Jag brukar hälla vinägerblandningen på risspaden.
  20. Blanda ut vinägern med bestämda skärande rörelser, men undvik att krossa riset.
  21. Förvara riset i en behållare under en varm och fuktig kökshandduk.