Spaghetti alla puttanesca - Dante Zias recept

Foto: TV4
Spaghetti alla puttanesca - Dante Zias recept
13 ingredienser
En klassisk italiensk pastarätt med tomat, kapris, vitlök och olivolja. Dante toppar gärna sin med lite mozzarella, och vill du ha lite hetta i puttanescan så tipsar han om att lägga till lite piri piri.

Se receptet
Ingredienser
portioner
- 0,5 dl olivolja
- 2 klyftor vitlök
- 3 msk kapris
- 3 sardellfiléer i olja
- 1 msk tomatpuré
- 500 g passerade tomater
- 0,5-1 tsk strösocker
- 400 g spaghetti
- 1 knippe färsk persilja
- ca 0,5 dl oliver
- parmesanost
- salt
- svartpeppar
Gör så här
- Koka upp rejält saltat vatten i en stor kastrull till pastan.
- Hetta upp olivolja i en stekpanna med höga kanter, gryta eller kastrull. En stor behövs då den ska rymma både sås och pasta.
- Skala och finhacka vitlöken. Fräs den i oljan med tillsammans med kaprisen och sardellerna i någon minut på medelhög värme. Vitlöken ska precis börja få färg.
- Höj värmen och tillsätt tomatpurén. Låt den fräsas på i någon minut under konstant omrörning så att den inte bränns.
- Häll på de passerade tomaterna och låt såsen sjuda i ungefär 10 minuter. Smaka av med strösocker, salt och svartpeppar.
- Koka pastan enligt anvisningarna på paketet.
- Finhacka persiljan.
- Vänd ner pastan i såsen tillsammans med de hela oliverna och smaka av en sista gång. Servera med persilja och parmesan.