Sandras bästa helgfläskfilé
Sandras bästa helgfläskfilé
16 ingredienser
ca 1 h
Fläskfilégryta med krämig mascarpone och fräsch broccoli originellt smaksatt med apelsinmarmelad och konjak. Serveras med matvete och toppas med bacon.
Se Sandra Mastio laga receptet

Ingredienser
portioner
- 1 fläskfilé (à ca 600 g)
- 2 msk olivolja
- 2 msk smör
- 3 klyftor vitlök, stora
- 250 g mascarpone
- 2 dl crème fraîche
- 2 dl färsk grönsaksbuljong
- 2 tsk sambal oelek
- 1 dl apelsinmarmelad
- 2 msk cognac
- 1 broccoli
- 250 g champinjoner
- 1 förp bacon
- 1 citron, zest (skal)
- 4 port matvete (eller mathavre)
- 1 broccolibukett
Gör så här
- Sätt ugnen på 175 grader.
- Stek fläskfilén skuren i mindre bitar i smör och olivolja, salta och peppra. Lägg köttet i en ugnsfast form.
- Fräs grönsakerna och svampen skuren i mindre bitar och lägg även det i formen.
- Rör samman mascarpone, crème fraîche, grönsaksbuljong, sambal oelek, apelsinmarmelad och konjak och låt koka upp tillsammans med den riven vitlök som får fräsa någon minut först i kastrullen. Låt småputtra i 5 minuter.
- Häll ostblandningen över köttet och grönsakerna och rör om. Låt det gräddas i ugnen i cirka 30 min.
- Dela baconet i mindre bitar och stek det krispigt, lägg på papper att rinna av.
- Under tiden kokar du matvete enligt förpackningen och river broccolin på den grova sidan på ett rivjärn, blanda med citronzest och saft.
- Servera grytan i en djup tallrik, toppa med de rökiga baconen och gärna finhackade örter för friskhet.

