Roy Fares pärontarte
Roy Fares pärontarte
12 ingredienser
Ljuvligt god päronpaj med mandelfyllning. Penslas med aprikossylt för extra härlig glans.


Se Roy Fares laga receptet
Ingredienser
bitar
Mördeg
- 60 g rörsocker [0,75 dl]
- 180 g vetemjöl [3 dl]
- 120 g smör
- 15 g äggula
Fyllning
- 150 g smör, rumstempererat
- 130 g strösocker [1,5 dl]
- 110 g ägg [2 st]
- 30 g äggula [2 st]
- 200 g mandelmjöl [4 dl]
- 10 g vaniljsocker [1 msk]
- 3-4 päron
- aprikossylt, om du vill ha glans
Gör så här
Mördeg
- Blanda alla ingredienser i en bunke och nyp ihop med fingertopparna till en jämn deg. Det går även bra att blanda ihop degen i en matberedare. Plasta och låt stå i kylen 20 minuter.
- Sätt ugnen på 200 grader, varmluft.
- Kavla ut degen cirka 3 mm tjock, fodra en rund pajform med löstagbar kant som är 23-24 cm i diameter. Frys pajformen i 30 minuter. Värm ugnen till 200 grader, varmluft.
- Grädda botten 5-10 minuter. Ta ut och låt svalna.
Fyllning
- Vispa smör och strösocker luftigt, vispa i vaniljsocker och blanda i mandelmjöl. Tillsätt sedan äggulor och
- sedan 1 ägg i taget och blanda till en slät och fin smet.
- Skala och skiva päron i lagom tjocka skivor, fyll med fyllningen I pajformen och jämna till. Lägg på päronskivor och grädda pajen på 170 grader varmluft i ca 35 - 40 min. Ta ut och låt svalna.
- Vill du ha en fin glans på kakan då värmer du på lite aprikossylt som du penslar över. Servera med grädde, vaniljsås eller vaniljglass.
