Ris med grönsaker
Ris med grönsaker
20 ingredienser
1 h
Den här lättlagade risrätten är äkta somalisk husmanskost. Allt lagas i en och samma gryta, och du behöver inte ta exakt de grönsaker och rotfrukter som står i receptet, utan använd gärna det du har hemma. Om du vill kan du även lägga i kött.
Ingredienser
portioner
- 3 tomater
- 1 gul lök (stor)
- 3 klyftor vitlök
- 4 msk rapsolja (att steka i)
- 1 kanelstång
- 4 kardemummakapslar
- 4 hela nejlikor
- 1 msk xawaash (somalisk kryddblandning)
- 1 tsk malen gurkmeja
- 1 tsk paprikapulver
- 1 msk tomatpuré
- 2 grönsaksbuljongtärningar
- 4 dl basmatiris
- 2 morötter
- 2 potatisar
- 200 g haricots verts
- 0,5 dl färsk koriander, hackad
- 4 dl vatten, hett
- salt
- peppar
Gör så här
- Skär tomaterna i bitar och mixa dem sedan med en stavmixer.
- Skala och finhacka lök och vitlök. Hetta upp oljan i en kastrull och fräs löken och vitlöken i någon minut.
- Lägg i kanel, kardemumma och kryddnejlika i kastrullen och rör om. Tillsätt xawaash, gurkmeja, paprikapulver och tomatpuré och fräs under omrörning i någon minut.
- Häll i de mixade tomaterna och smula ner buljongtärningarna. Låt småkoka i 5 minuter.
- Skölj under tiden riset ordentligt tre till fyra gånger.
- Skala morötter och potatisar. Skär dem i bitar och lägg dem i kastrullen tillsammans med haricots verts och ris. Blanda runt ordentligt. Häll i det heta vattnet och smaka av med salt och peppar.
- Låt grytan koka under lock i 25 minuter på låg värme.
- Plocka gärna bort kanelstång, kryddnejlikor och kardemummakapslar innan servering. Stark grön chilisås och "vanlig" banan är gott till.

