Prosecco - redaktionens favoriter header! header

Prosecco - redaktionens favoriter!

Vi på redaktionen är inga sommelierer - men en sak vet vi - prosecco är de italienska bubblorna som hör våren och sommaren till! Här är 6 av våra favoriter!

Prosecco redaktionens favoriter 1 2026
Ca’ Montini, Prosecco Extra Dry - Isabels favorit!
Nr 7737701, 109 kr.
En organisk prosecco med ganska sträv smak och små härliga bubblor som lägger sig fint i munnen. Fruktig doft och smak av päron och honungsmelon. Passar perfekt som en aperitif, eller varför inte aperol spritz?


P.LEX, Prosecco Brut Organic - Linas favorit!
Nr 7788901, 125 kr
En mycket bubblig, torr och pigg prosecco som doftar tydligt av päron och med en god mineralig smak av citrus. Ett vin som passar perfekt till fördrink en varm sommarkväll.

Jag uppskattar en riktigt torr prosecco med låg sockerhalt och då är den här riktigt bra!


Mionetto, Prosecco Brut - Elinors favorit
Nr 774901, 105 kr
Det här är vårt husvin när det kommer till bubbel! Den är fruktig och lätt med inslag av päron och honungsmelon.

Prosecco redaktionens favoriter 2 2026

Casteloro, Prosecco Rosé - Helenas favorit
Nr 7841601, 99 kr
Överraskande mjuk och med en fin rosa färg. Enkel med en bärig smak smak av smultron, persika och hallon


Prosecco la Robínía - Ellinors favorit
Nr Nr 748601, 115 kr
En torr prosecco med ungdomlig och fruktig smak med inslag av päron, gröna äpplen och citrus som passar utmärkt som mingelvin. Detta var den första proseccon på den svenska marknaden och det uppmärksammas med att producenten tagit fram en jubileumsetikett i blågult.

Bubblorna är snälla och smaken frisk och gillar man lite sötare prosecco är denna helt perfekt.


Castelmare, Prosecco Organic Extra Dry - Danielles favorit
Nr 7978001, 109 kr
En ungdomlig och frisk prosecco som smakar precis som en prosecco ska smaka med tydliga smaker av päron, honungsmelon, gröna äpplen och citrus.

Italienska bubblor - Metodo Classico

Det finns såklart många fler mousserande viner från Italien än prosecco. Prosecco görs på den gröna druvan Glera och produceras i regionerna Veneto och Friuli-Venezia Giulia i norra Italien. Prosecco får sina bubblor genom "Charmat-metoden", där kolsyran bildas under en andra jäsning i stora ståltankar.

Metodo Classico, eller "Champagne-metoden" som den också kallas, är den mest exklusiva metoden för att tillverka mousserande vin. Då genomgår vinet en andra jäsning direkt på flaskan, vilket ger en mer brödig och djup smak samt mindre och mer eleganta bubblor.

Prosecco - redaktionens favoriter - Metodo classico
Ferrari, Brut Organic - Tips till det finare tillfället
Nr 772101, 195 kr
Ett mycket friskt vin med brödiga toner och inslag av gula äpplen, nötter, aprikos och grapefrukt. Vi tycker det här är ett mycket gott och prisvärt bubbel när du vill skåla i något extra fin. Passar även bra till skaldjur, fisk eller plockmat.


Rotari,Gran Rosé Brut - Prisvärt och festligt rosé
Nr 770101, 139 kr
Det här är ett favoritbubbel flera av oss ofta har hemma! Torr, fruktig och mycket fris med inslag av smultron, rostat bröd, röda vinbär och blodgrapefrukt.

*Artikeln är uppdaterad maj 2026