Panerad fläskkarré med tomatsås
Panerad fläskkarré med tomatsås
19 ingredienser
Till fläskkött passar en tomatsås alldeles utmärkt. Den här karrén får en spröd panering och serveras förutom såsen med grönsaksfräs och potatismos.
Ingredienser
portioner
- 4 skivor fläskkarré
- salt
- vitpeppar
- 1 ägg
- 0,5 dl vetemjöl
- 1 dl ströbröd
Tomatsås:
- 2 msk smör
- 2 msk vetemjöl
- 1 dl tomatpuré
- 5 dl grönsaksbuljong
- timjan
- salt
- vitpeppar
Grönsaker:
- 0,5 röd paprika
- 0,5 gul paprika
- 0,5 grön paprika
- 1 zucchini
- 1 dl syltlök
Till servering:
- potatismos
Gör så här
- Tomatsås: Smält smör i en kastrull. Ta av kastrullen från plattan och vispa ner mjöl. Ställ tillbaka kastrullen på värmen igen och späd med buljong, lite i taget. Tillsätt tomatpuré. Krydda med timjan, salt och peppar.
- Banka ut karréskivorna. Vispa upp ägget i en djup tallrik. Häll upp mjöl och ströbröd på flata tallrikar. Vänd karrén först i i mjöl, sedan i ägg och sist ströbröd. Stek skivorna i smör på låg värme, ca 4 minuter per sida.
- Grönsaker: Strimla paprika och zucchini. Fräs grönsakerna i smör och blanda ihop dem med syltlöken. Servera till såsen, karrén och potatismoset.

