Morotsrulltårta med citroncrème
Morotsrulltårta med citroncrème
19 ingredienser
40 min
Det bästa av två kakvärldar, morotskakan slår sig ihop med rulltårtan. Har du inget bikarbonat kan du dubbla mängden bakpulver istället, enda skillnaden är att kakan blir något ljusare i färgen.
Se Lina Wallentinson laga receptet

Ingredienser
portioner
- 2 ägg
- 2 dl strösocker
- 2 dl vetemjöl [120 g]
- 1 krm vaniljpulver
- 1 tsk malen kanel
- 1 tsk malen ingefära
- 1 krm salt
- 1 tsk bakpulver
- 1 tsk bikarbonat
- 0,5 dl rapsolja
- 2 dl morot, finrivna (80 g)
- strösocker, att stjälpa upp kakan på
Fyllning
- 50 g smör, rumsvarmt
- 1 dl florsocker
- 1 krm vaniljpulver
- 200 g färskost
- 1 citron, rivet skal
- 1 msk citronsaft, färskpressad
- ev färsk mynta
Gör så här
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Vispa ägg och socker pösigt med elvisp i en bunke.
- Blanda de torra ingredienserna i en annan bunke. Vänd ner blandningen i äggvispet och rör försiktigt ihop med en slickepott. Tillsätt olja och morot och blanda kort ihop till en slät smet.
- Lägg ett bakplåtspapper på en plåt, pensla pappret lätt med rapsolja. Bred ut smeten jämnt över pappret.
- Grädda kakan mitt i ugnen i ca 5 minuter eller tills den är klar.
- Strö lite socker över ett bakplåtspapper.
- Ta ut kakan ur ugnen. Vänd den upp och ner över det sockrade bakplåtspappret. Lossa försiktigt om kakan sitter fast i pappret. Låt svalna helt.
Fyllning
- Vispa smöret med elvisp ett par minuter. Tillsätt florsocker och vaniljpulver och vispa ytterligare en minut.
- Blanda i färskost, citronskal och -juice och vispa kort ihop till en fluffig kräm.
- Bred fyllningen över kakan. Rulla ihop till en rulltårta. Förvara tårtan i kylen. Ta fram en halvtimme före servering och skär i bitar.

