Peters jordgubbssufflé med basilikasyltade jordgubbar

Foto: TV4
Peters jordgubbssufflé med basilikasyltade jordgubbar
13 ingredienser
Receptet kommer från programmet Halv åtta hos mig i TV4, där glada amatörer får visa prov på sin matlagningskonst.
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig, och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
- 1 msk smör till form
- 2 msk strösocker, till form
- smörj formarna med smör och rulla runt sockret i formarna
- 250 g puré (eller 400 gr bär)
- 4 msk crème fraîche
- 1 msk majsstärkelse
- 5 äggvitor
- 1 tsk citron, saft
- 4 msk strösocker
- 1 l färska jordgubbar, skurna i halvor
- 0,5 dl strösocker
- 1 dl vatten
- 1 knippe basilika, hackad
Gör så här
- Smält bären eller koka upp purén och tillsätt maizenan.
- Vispa i crème fraichen och låt det koka ett par minuter, lyft bort plattan och låt det svalna några minuter.
- Vispa i hopa äggvitorna, citronsaften och 1 msk socker till ett skum på medelhastighet, tillsätt resterande socker och vispa på full effekt till maräng.
- Vänd ner 1/3 del av marängen i sufflémassan och vispa till en slät smet, vänd sedan ner resterande marängskum, fördela i formarna.
- Grädda suffléerna i ugn 200 grader i ca 16 min.
- Koka upp de färska jordgubbarna med socker och vatten. När bären blivit mjuka och sockerlagen satt sig blanda i basilikan och servera till suffléerna.