En krämig kycklinggryta med späda grönsaker som sparris, knippmorötter och färsk lök. Torkad dragon ger god smak och vit misopasta ger den en extra smakskjuts. Bjud med rostad färskpotatis.
Lägg potatis i en ugnsform och ringla på olivolja, salta och peppra. Rör om och rosta i ugnen i 25 minuter.
Skär varje kycklinglårfilé i 3 delar. Stek dem i en tjockbottnad gryta med smör tills gyllene runtom. Lägg över på ett fat och ställ vid spisen.
Skär av stjälken på löken. Skär löken i kvartar och stjälkarna i 5 cm stora bitar. Skiva de mest gröna delarna i tunna skivor och spara till garnering. Halvera morötterna på längden. Skär av de trådiga bottnarna på sparrisen och dela sen i 5 cm stora bitar.
I samma gryta som du stekte kycklingen i, stek lök i smör så den får lite fin färg, lägg ned morötterna. Lägg i vitlök och låt fräsa med i någon minut. Häll i grädde och crème fraiche och låt koka upp. Späd eventuellt med lite vatten under koktiden så grytan inte kokar torrt. Låt koka tills morötterna är lite mjuka, ca 8-10 minuter.
Lägg i misopasta, dragon, dijonsenap och honung, rör om. Lägg sedan i sparris och den stekta kycklingen som får puttra med i 2 minuter.
Smaka av med ev mer miso, dragon, dijon, honung samt salt och peppar. Strö på det gröna från löken och servera din goda gryta med den rostade potatisen.