Krämig pastagratäng med fetaost, broccoli och soltorkade tomater. Enkel att göra, full av smak och perfekt att servera med en fräsch sallad i vinägrett vid sidan om.
Koka pastan i rikligt med saltat vatten enligt anvisningarna på förpackningen. Häll av och ställ åt sidan.
Ansa broccolin och skär den i små buketter. Hetta upp en stekpanna med 2 msk smör och stek broccolin på låg värme tills den börjar mjukna.
Finhacka vitlöken och strimla de soltorkade tomaterna. Låt vitlöken fräsa med broccolin någon minut och vänd sedan ner de soltorkade tomaterna.
Smält smöret i en kastrull. Vispa ner vetemjölet och låt det fräsa kort. Tillsätt mjölk och fond under ständig vispning. Låt koka upp och sjud tills såsen tjocknar. Tillsätt grädden. Smaka av med muskotnöt, salt och nymalen svartpeppar.
Blanda pastan med broccoli och soltorkade tomater. Lägg i en smord gratängform och smula över fetaosten.
Häll över såsen och toppa med riven gratängost. Gratinera mitt i ugnen i 10–15 minuter, tills gratängen fått fin färg.
Toppa gärna med färsk timjan eller basilika före servering.
Servera den krämiga pastagratängen med en fräsch, syrlig grönsallad och enkel dressing.