Julig rulltårta med hasselnötskräm och kastanj
Julig rulltårta med hasselnötskräm och kastanj
12 ingredienser
En riktigt lyxig chokladtårta med fylls med kastanjepuré och nötkräm. Dekoreras med chokladganache och chokladflisor.
Ingredienser
8 bitar
Rulltårtsbotten
- 3 ägg
- 2 dl strösocker
- 1,5 dl vetemjöl
- 0,5 dl kakao
- 1,5 tsk bakpulver
- 1 tsk vaniljsocker
- 0,5 dl mjölk
Fyllning
- 250 g kastanjepuré på konservburk (ej kräm)
- 175 g hasselnötskräm [1 burk]
Dekoration
- 200 g grädde
- 500 g mörk choklad, knappar
- florsocker
Gör så här
Botten
- Vispa ägg och socker poröst. Sikta de torra ingredienserna och vispa ihop med äggblandningen. Tillsätt mjölk och vispa ihop.
- Grädda på bakplåtspapper på 200 grader i ca 7 minuter. Vänd botten upp och ner på bakplåtspapper och ta bort det gamla pappret.
Fyllning
- Mjuka upp kastanjepurén och hasselnötskrämen i matberedare och vispa ihop tills den är homogen och fluffig
- Bred ut fyllningen på den avsvalnade botten och rulla ihop.
Ganache
- Häll 400 g choklad i grädden och micra tills chokladen har smält, ca 1 min. Låt ganachen svalna till rumstemperatur, gärna över natten.
Chokladflisor
- Smält 100 g choklad och bred tunt på bakplåtspapper. Frys i några minuter och bryt sedan till tunna flisor.
Dekoration
- Ta lite av ganachen och mjuka upp i micron för att kunna hälla över rulltårtan, resterande ganache som är lite
- fastare fylls i spritspåse för att dekorera. Täck rulltårtan med den mjuka ganachen och dekorera med chokladflisorna. Spritsa på resterande ganache och pudra över florsocker. Servera!

