Hallongrottor och kladdkaka

NYHET
Hallongrottor och kladdkaka
Camilla H porträtt KH2024
Camilla H porträtt KH2024

Hallongrottor och kladdkaka

10 ingredienser

45 min

Om du älskar hallongrottor och kladdkaka så kommer du älska det här bakverket ännu mer!
– En kladdkaka i muffinsform med vaniljsmak och en gömma av sylt, säger bakdrottningen Camilla Hamid.

Receptet bakas i en muffinsplåt ger 12 stycken hallongrottskladdkakor.

Se Camilla Hamid laga receptet

logo

Ingredienser

Håll skärmen tänd
stycken
  • 225 g smör
  • 3 dl strösocker
  • 1 msk vaniljsocker
  • 2 krm salt
  • 3,25 dl vetemjöl
  • 3 ägg
  • 2 dl hallonsylt

Till servering

  • florsocker
  • grädde, vispad
  • färska hallon

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Sätt ugnen på 175 grader (över och undervärme) och fördela muffinsformar i en muffinsplåt.
  2. Smält smöret i en kastrull på medelvärme. Rör ihop smöret med resten av ingredienserna (förutom hallon sylten) i en bunke bara precis tills att de går ihop till en jämn smet.
  3. Fördela smeten i muffinsformarna så att de är fyllda med 3/4 smet.
  4. Använd en spritspåse eller flaska med squeezesylt för att fylla dina hallongrottskladdkakor. Stick ner tippen med det du ska fylla 0,5 cm ner i kladdkakemuffinsen, tryck ut sylten samtidigt som du lyfter uppåt och får en liten klick med sylt synlig i mitten på kladdkakan.
  5. Grädda dina kladdkakemuffins i mitten av ugnen i 15-20 minuter. Alla ugnar är olika effektiva och varierar därför i gräddningstid. Du vet att kladdkakorna är klara när kanterna är gräddade men de fortfarande är lite vobbliga med en väldigt kladdig insida.
  6. Låt hallongrottskladdkakorna stå i kylskåpet i minst 1h innan du pudrar dem med florsocker och serverar dem med en klick lättvispad grädde och färska hallon.