Gustafs franska päronkaka
Gustafs franska päronkaka
11 ingredienser
1 h
Variant på den franska klassikern tarte tatin där Gustav byter äpplen mot päron. Bjud den gärna med vispad grädde eller en kula vaniljglass.
Ingredienser
portioner
Mördeg
- 2 dl florsocker
- 250 g smör
- 1 ägg
- 5-6 dl vetemjöl
Fyllning
- ca 125 g smör, kallt
- 0,5-1 dl strösocker
- ca 7 päron, eller så många som täcker din stekpanna
- ca 150 g vindruvor, syrliga och kärnfria
- 0,5 dl äppelmust
- flingsalt
- ev fänkålsfrö
Gör så här
- Börja med mördegen. Knåda snabbt ihop alla ingredienser till en jämn och fin deg. Låt vila i kylskåp 1 timme.
- Ta en ganska stor stekpanna. Täck stekpannans botten med skivor av smör som du har hyvlat med en osthyvel. Strö över sockret.
- Skala, halvera och kärna ur päronen.
- Lägg ut halvorna på smöret och sockret med snittytan uppåt.
- Fördela vindruvor mellan päronen. Häll på lite äppelmust och strö över lite flingsalt. Strö på fänkålsfrön om du vill.
- Sätt på spisen och låt smör och socker smälta i pannan så att päronen blir karamelliserade. Låt koka en liten stund.
- Kavla under tiden ut mördegen (som legat kallt) så att den blir lite större i formen än stekpannan.
- Ta bort stekpannan från spisen och lägg på mördegen som ett lock över päronen. Vik in kanterna runt om.
- Grädda pajen i 200 grader i 15-20 minuter tills pajlocket fått fin färg.
- Ta ut pajen och lägg ett stort fat ovanpå som ett lock.
- Vänd nu försiktigt hela stekpannan och locket så att pajen hamnar på fatet. Detta kan vara ett kritiskt moment så ha ordentligt med grytlappar så att du inte bränner dig.

