Gnocchi Caesar med kycklingklubbor
Gnocchi Caesar med kycklingklubbor
17 ingredienser
Det är den krämiga och smakrika dressingen som gör en äkta Caesar. I den här varianten på Caesarsallad är brödkrutongerna i ursprungssalladen utbytta mot grissini, italienska brödpinnar.
Ingredienser
portioner
- 2 dl gnocchi, pasta
- 4 kycklingklubbor, grillade
- 2 krukor romansallad
- 2 tomater
- 1 rödlök
Caesardressing:
- 2 äggulor
- 0,5 msk dijonsenap
- 1 msk sardellfilé
- 0,25 dl citron, pressad
- 1 klyfta vitlök
- 0,5 dl parmesanost, riven
- 1 msk vitvinsvinäger
- 0,75 dl olivolja
- 0,75 dl matolja
- 1-2 msk vatten
- salt
- svartpeppar
Till servering:
- grissini
Gör så här
- Koka pastan i rikligt med saltat vatten enligt anvisning på paketet. Häll av vattnet och spola i kallt vatten.
- Dressing: Finhacka sardellerna. Skala vitlöksklyftan. Blanda äggulor, sardeller och senap. Droppa i oljan under omrörning. Rör i parmesanost och pressa ner vitlök. Tillsätt citronsaft och vinäger. Späd med vatten till lagom konsistens. Smaksätt med salt och peppar.
- Klyfta tomaterna och finhacka rödlöken. Plocka av stora blad från romansallaten. Blanda ihop pasta, romansallat, tomater och lök med dressingen. Fördela salladsblandningen på fyra tallrikar. Lägg 4 grissini på varje portion. Lägg de grillade kycklingklubborna överst.

