Glutenfri chokladkaka med chokladsås
Glutenfri chokladkaka med chokladsås
14 ingredienser
45 m
Maffig chokladkaka med mörk chokladsås, vispad grädde och hallon. Glutenfri!
Se Roy Fares laga receptet

Ingredienser
portioner
Chokladkaka
- 60 g osaltat smör
- 220 g ägg [4 st]
- 125 g mörk choklad 70 %
- 15 g strösocker, till äggulan [1 msk]
- 45 g strösocker, till äggvitan [0,5 dl]
- smör, till formarna
- kakao, till formarna
- strösocker, till formarna
Chokladsås
- 70 g mörk choklad 60 %
- 150 g vispgrädde [1,5 dl]
- 15 g strösocker [1 msk]
Garnering
- 200 g vispgrädde [2 dl]
- 18 färska hallon
- 50 g mörk choklad
Gör så här
Chokladkaka
- Sätt ugnen på 160 grader. Smörj springformen med smör noggrant, pudra sedan formarna med ett täcke av kakao, du kan också täcka botten med bakplåtspapper.
- Smält smöret. Separera äggvita från äggula i två olika bunkar. Hacka choklad i en bunke och smält försiktigt i micron.
- Vispa äggula med en del av strösockret pösigt. Sedan vispar du äggvitorna till maräng, vispa i lite i taget av strösockret.
- Blanda smör och smält choklad och blanda med äggulorna. Vänd i lite i taget av maräng med en slickepott.
- Fyll springformen och grädda mitt i ugnen på 160 grader i 12-15 min. Ta ut från ugnen och låt svalna på plåt innan du serverar.
Chokladsås
- Hacka chokladen och lägg i en bunke. Koka upp vispgrädden med strösockret och häll det över chokladen. Blanda med väl med en slickepott tills du har en slät sås, ställ åt sidan och låt svalna.
Servering
- Servera kakan med lättvispad grädde, färska hallon, riven choklad eller chokladflis och den varma chokladsåsen.

