Chokladtårta med färskostmousse, hallonganache och körsbärskompott
Chokladtårta med färskostmousse, hallonganache och körsbärskompott
26 ingredienser
4 h 30 min
Maffig chokladtårta i flera lager där färskostmousse på mascarpone möter syrliga bär som körsbär och hallon.
Ingredienser
Dacquoise
- 120 g mandelmjöl
- 180 g florsocker
- 18 g vetemjöl
- 18 g kakao
- 130 g strösocker
- 1 g salt
- 200 g äggvita
Färskostmousse
- 10 g gelatinblad
- 380 g mascarpone
- 60 g strösocker
- 1 tonkaböna (eller vaniljstång)
- 125 g vispgrädde
Körsbärskompott
- 135 g körsbärspuré
- 90 g frysta körsbär
- 28 g strösocker
- 5 g agar agar
- 15 g brun rom
Hallonganache
- 300 g hallonpuré
- 160 g vispgrädde
- 25 g strösocker
- 10 ml citronsaft
- 250 g mörk choklad
- 225 g smör, rumsvarmt
Dekoration
- 100 g vitchoklad
- 20 g frystorkade hallon
- färska bär
Gör så här
Dacquoise
- Sätt ugnen på 175 grader. Sikta mandelmöl, vetemjöl, florsocker och kakaopulver i en skål.
- I en annan skål vispar du äggvitorna med salt till de börjar bli luftiga. Tillsätt sockret, lite åt gången, och fortsätt att vispa ca 2-3 minuter så att du får en maräng med styva toppar.
- Vänd ner de torra ingredienserna i 3 omgångar i marängen och blanda försiktigt till en homogen smet.
- Spritsa ut 3 bottnar, 18 x 25 cm, av marängen med en slät tyll på bakplåtspapper.
- Grädda en botten åt gången i mitten av ugnen ca 15-20 minuter.
Färskostmousse
- Blötlägg gelatinbladen i kallt vatten, 5 minuter.
- Vispa grädden.
- Blanda mascarponen med socker och värm till 30 grader.
- Ta upp gelatinbladen och värm till 50 grader. Blanda den smälta gelatinen i mascarponeblandningen.
- Vänd ner vispgrädden.
Körsbärskompott
- Värm körsbärspuré till 40 grader i en kastrull. Blanda sockret med agar agar. Blanda ner i purén. Tillsätt rom. Låt koka 1 min under omrörning.
Hallonganache
- Grovhacka chokladen.
- Lägg purén i en kastrull tillsammans med vispgrädden. Koka upp.
- Ta kastrullen från plattan och tillsätt chokladen. Rör om tills all choklad har smält och krämen är slät och jämn. Rör ned smöret.
Montering
- Ta en form och klä botten med plastfilm.
- Häll i färskostmoussen. Lägg på en dacquoisebotten, körsbärskompott, den andra dacquoisebotten, hallonganache och slutligen den sista bottnen. Låt stå i kylen ca 2 timmar.
- Ta ut tårtan ur kylen och ta bort formen. Vänd runt och ta försiktigt bort plastfilmen. Skär kanterna med en varm kniv. Dekorera efter tycke och smak.