Chokladsufflé med mangosorbet

Foto: TV4
Chokladsufflé med mangosorbet
9 ingredienser
40 m
Hemgjord chokladsufflé som serveras med en skopa mangosorbet.
Dryckestips: Castiôn Moscato d' Asti
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig, och recepten därifrån är komponerade av amatörkockar. Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
portioner
Chokladsufflé
- 125 g mörk choklad 70 %
- 1 dl grädde
- 0,5 vaniljstång
- 2 msk strösocker
- 3 äggulor
- 5 äggvitor
- 2 tsk citron, pressad
Till formarna:
- smör och socker
Servering
- mangosorbet
Gör så här
Chokladsufflé
- Smörj 4 portionsformar med rak kant och sockra dem invändigt. Ställ formarna i frysen.
- Sätt ugnen på 175 grader
- Vispa äggvitan med 1/4 del av sockret och citronjuicen till ett löst skum. Tillsätt resten av sockret och vispa till ett hårt skum.
- Finhacka chokladen och lägg den i en skål. Koka upp grädden med fröna från vaniljstången. Häll över blandningen över chokladen och rör tills du får en slät smet.
- Rör ned äggulorna i chokladsmeten en i taget. Rör försiktig ned 1/4 del av äggviteskummet i smeten. Vänd försiktig ned resten av äggvitorna.
- Ta ut formarna ur frysen och fördela smeten i dem. Grädda suffléerna mitt i ugnen i 11 minuter. Öppna inte ugnsluckan för tidigt, då kan suffléerna sjunka ihop.
- Servera genast med en skopa mangosorbet.