Caesarwrap med kyckling
Caesarwrap med kyckling
17 ingredienser
45 min
Bjud den goda caesarsalladen som wrap. Perfekt att svänga ihop och ta med på utflykten eller om middagen skall avnjutas ute i det fria.


Se Catarina König laga receptet
Ingredienser
portioner
- 4 stora tortillabröd
- 12 kycklinginnerfiléer
- smör, att steka i
- salt
- svartpeppar, nymalen
- 140 g bacon
- 1-2 romansallad
- 8 körsbärstomater
Caesardressing
- 1 ägg
- 1 tsk sardellkräm
- 0,5-1 klyfta vitlök
- 1 tsk citronsaft
- 2-3 dl rapsolja
- 1 dl parmesanost, riven
- salt
- svartpeppar, nymalen
Topping
- parmesanost, Hyvlad
Gör så här
- Skär ned salladen och lägg i iskallt vatten, gärna med isbitar.
- Vispa ägget vitt och fluffigt med elvisp. Tillsätt sardellkräm, riven vitlök och citronsaft, fortsätt vispa.
- Ha i oljan successivt under konstant vispning. Vänd i parmesanen och smaka av med salt och nymalen svartpeppar. Ställ svalt.
- Salta och peppra kycklinginnerfiléerna. Stek i smör tills de blir genomstekta. Knaperstek samtidigt bacon.
- Skär tomaterna i kvartar och häll av vattnet från salladen. Torka gärna salladen med en hushållshandduk.
- Blanda samman sallad och tomat med caesardressingen.
- Lägg upp sallad i mitten på tortillabrödet. Halvera kycklinginnerfiléerna på längden och lägg på salladen. Lägg även på baconet och ringla över lite mer dressing. Hyvla över rikligt med parmesan och vik ihop wrapen.
- Skär den på hälften och svep in i smörgåspapper. Ta med ut på utflykten.
