Blanda snabbt ihop ingredienserna till tartelettdegen, gärna i en matberedare. Arbetas degen för länge blir den lätt seg och tråkig och inte härligt spröd. Knåda ihop degen snabbt och låt den sen vila i kylen i minst 30 minuter.
Sätt ugnen på 180 grader. Kavla ut den kylda degen och tryck ut lagom stora runda former med ett glas. Lägg dem sedan i tartelettformar penslade med rapsolja.
Skär av överflödig deg med en vass kniv. Picka i botten på formarna med en kniv så blåser de inte upp i ugnen sen. Frys sedan formarna så att degen stelnar. Detta gör att inte kanterna åker ner när formarna gräddas.
Grädda tarteletterna i ca 8 minuter, tills kanterna fått lite färg. Låt svalna och ta ut dem ur formarna. Är det svårt kan du frysa dem och sedan pilla ut dem.
Vispa grädden till fyllning. Tänk på att vispa den lite hårdare, då blir den enklare att spritsa ut och tappar inte formen.
Fyll formarna med vaniljkräm. Spritsa på grädden. Garnera med massor av bär och frukt. Man kan även toppa med vackra ätbara blommor.