Ugnsbakad iberico med äppelsås och murken torpargrund
Ugnsbakad iberico med äppelsås och murken torpargrund
20 ingredienser
Mons tolkning av barndomsfavoriten.
Ingredienser
- 900 secreto iberico
Glaze
- 5 msk kinesisk soja
- 1 dl honung
- 2 msk färsk ingefära, finriven
- smör
- salt
- peppar
Sås
- 1 schalottenlök
- 2 gröna äpplen
- 0,5 kruka färsk persilja
- 0,5 kruka färsk gräslök
- 7,5 dl cider (fransk cider)
- salt
- vitpeppar
Dippsås
- 100 g grönmögelost (mild)
- 0,5 dl majonnäs
- 2 msk turkisk yoghurt
- 0,5 citron
- 0,5 kruka färsk persilja
- 0,5 kruka färsk gräslök
Gör så här
Kött
- Sätt ugnen på 165 grader.
- Rör ihop en glaze av soja, honung och ingefära. Salta och peppra.
- Smörj in fläsket med glazen. Lägg i en ugnssäker form. Tillaga i ugnen 45-50 minuter under ösning med smör som klickas på efter ca 15-20 minuter.
- Kör på grill på hög värme sista fem minuterna. Låt vila ca 10-15 minuter. Skyn som bildats i pannan has ned i såsen. Smaka först så det inte är för salt.
Sås
- Dela, kärna ur och finhacka äpple. Skala och finhacka schalottenlöken. Hacka persiljan fint och skär gräslöken fint.
- Fräs löken och hälften av de finhackade äpplena i smör. Slå på cider och låt koka ca 20 minuter. Sila av såsen och häll ner i en ny ren kastrull.
- Montera ner smör i stora klickar. Häll i resten av det finhackade äpplet, gräslök och persilja. Låt äpplet bli varmt i såsen men inte mjukt. Smaka av.
Dip
- Hacka persiljan fint och skär gräslöken fint.
- Rör ihop grönmögelost med majonnäs och yoghurt. Salta, peppra och ha i persilja och gräslök samt lite finrivet citronskal.
Servering
- Skiva köttet tunt, slå på lite sås, och ha resten bredvid. Servera med grönmögeldipen bredvid.