Rulltårta med jordgubbsmousse och lavendelsocker är en av sommarens godaste bakelser. Den är enkel att baka och är en klassiker till kaffet. Garnera gärna rulltårtan med torkad lavendel och strösocker.
Dansukker kommer från svenska sockerbetor, odlade på skånska åkrar.
Läs mer
Ingredienser
Jordgubbsmousse
100 g jordgubbar
0,5 dl Dansukker Gelésocker Multi
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
1 dl vispgrädde
Rulltårta
3 ägg
2 dl Dansukker Svenskt Strösocker
2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
0,5 dl mjölk
Garnering
1 msk lavendel, torkad
2 msk Dansukker Strösocker
Gör så här
Jordgubbsmousse
Mixa jordgubbar till en puré och koka tillsammans med gelésocker i ca 1 minut. Ta bort kastrullen från värmen och rör ner vaniljsockret. Låt svalna helt.
Vispa grädden och vänd ner den kalla jordgubbsgelén. Ställ i kylskåpet minst 1 timme.
Rulltårta
Sätt ugnen på 200 grader.
Vispa ägg och socker vitt och pösigt. Blanda vetemjöl, bakpulver och vaniljsocker, vänd ner i smeten. Tillsätt mjölken och rör om.
Bred ut smeten på en långpanna med ett bakplåtspapper, 30x40 cm. Grädda mitt i ugnen i ca 5 minuter.
Garnering
Blanda under tiden lavendel och socker, strö ut på ett bakplåtspapper.
Ta ut rulltårtan från ugnen och vänd över den på det sockrade bakplåtspappret och låt svalna.
Dra försiktigt bort pappret som rulltårtan bakats på och bre ut moussen jämnt över botten. Rulla ihop botten med hjälp av bakplåtspappret och ställ i kylskåpet innan servering.