Ricotta- och citronkaka
Ricotta- och citronkaka
16 ingredienser
1 h 20 min
Ljuvligt god italiensk kaka med tydlig smak av citron. Efter gräddning skedas en sockerlag med limoncello i över kakan - det gör den extra saftig och god.
Ingredienser
- 100 g smör
- 5 msk olivolja, till formen
- 3 dl strösocker
- 4 ägg
- 2 citroner
- 2 msk lemon curd
- 1 vaniljstång
- 250 g ricotta
- 3,5 dl vetemjöl
- 1,5 tsk bakpulver
- 1 krm salt
Topping
- 1 dl limoncello
- 1 dl vatten
- 1 dl strösocker
- florsocker
Till servering
- vispgrädde, vispad
Gör så här
- Sätt ugnen på 200 grader, över- och undervärme.
- Smält smör i en kastrull och låt svalna.
- Skölj och riv skalet av citronerna, dela och pressa ut saften.Vispa ägg och socker pösigt i en bunke med elvisp några minuter.
- Blanda i ricotta, smält smör, citronskal, citronjuice och lemon curd. Dela vaniljstången på längden och skrapa ut fröna. Vispa ner fröna i smeten.
- Blanda vetemjöl och bakpulver i en bunke.
- Vänd i mjölblandningen i äggblandningen och rör om till en jämn smet.
- Häll all olivolja i en rund form med löstagbar botten, smörj runt ordentligt, häll sedan smeten i formen.
- Grädda kakan i ca 50-55 minuter i mitten av ugnen. Tiden kan variera något beroende form och ugn. Kolla med en baksticka om kakan är färdig, den ska även ha fått fin färg på ytan.
- Ta ut och låt svalna.
- Koka sockerlag på socker, limoncello och vatten. Ställ åt sidan.
- Lossa kakan från formen, nagga hål med en gaffel på toppen, rikligt, häll sedan över sockerlag, ganska rikligt, över kakan.
- Servering: Pudra med florsocker och servera med vispad grädde.