Old jamaican och Giffel mixed spice twist
Old jamaican och Giffel mixed spice twist
14 ingredienser
2 h
Tonys recept på två sorters bullar. Gifflar fyllda med nutella och rom samt knutar med kryddig smörfyllning.
Det här är ett deltagarrecept från Hela Sverige bakar.
Ingredienser
bullar
Deg
- 150 g margarin, rumsvarmt
- 5 dl mjölk
- 50 g jäst för söta degar
- 1 dl strösocker (eller vit baksirap)
- 0,5 tsk salt
- ev 2 tsk kardemumma, stött
- 800 g kärnvetemjöl
Fyllningar
- 1,5 msk rom
- 1 förp nutella
- 1 tsk engelsk kryddblandning
- 200 g smör, mjukt
- 1 dl strösocker
Till pensling:
- 1 ägg
- pärlsocker (eller hackad mandel)
Gör så här
Deg
- Värm mjölken till 37 grader. Smula jästen i en bunke och häll över den varma mjölken. Rör om till jästen har lösts upp.
- Tillsätt margarinet i små bitar, socker och salt. Tillsätt mjölet men spara en del till utbakning.
- Knåda degen i ca 10 min tills den släpper från kanterna och är jämn. Täck med bakduk och låt jäsa i ca 30 minuter.
- Knåda degen på mjölat bakbord och dela den i två lika delar. Dela sedan båda degarna på två.
Gifflar
- Kavla ut degen som ska bli gifflar och skär ut trianglar. Lägg trianglarna på bakplåtspapper på plåtar.
- Blanda ihop rom och nutella till fyllningen. Bred på fyllningen på trianglarna, rulla till gifflar och nyp ihop kanterna.
- Låt jäsa i ca 40 min. Pensla med ägg och grädda i mitten av ugnen i 230 grader ca 5-10 minuter.
Knutar
- Kavla ut degarna som ska bli knutar.
- Blanda smör, socker och kryddblandningen till fyllningen. Bred på kryddfyllningen och rulla ihop till rullar.
- Skär de kryddfyllda rullarna till jämna bitar, dela dem på mitten men inte så de går av helt. Snurra ”byxbenen” och gör knutar.
- Lägg på bakplåtspapper på plåtar och låt jäsa i ca 30 min.
- Pensla med ägg och strö ev. över mandel. Grädda i ca 20 min i 230 grader.

