Roy Fares baklava
Roy Fares baklava
10 ingredienser
1 h
Gör din egen baklava med hjälp av färdig filodeg. Jättegott och inte alls så svårt som man kan tro.
Se Roy Fares laga receptet

Ingredienser
stycken
Sockerlag
- 400 g vatten
- 350 g strösocker
- 1 citron, saften
- 20 g apelsinblom [1 msk]
Baklava
- 250 g filodeg
- 225 g smör
- 100 g pistagenötter
- 200 g valnötter
- 100 g sötmandel
- 3 g malen kanel [0,5 tsk]
Gör så här
Sockerlag
- Koka upp vatten, strösocker och citronsaft till 104 grader, det tar cirka 3 minuter. Ställ åt sidan, låt svalna och smaksätt med apelsinblom.
Baklava
- Se till att filodegen har tinat. Sätt ugnen på 175 grader.
- Amält smöret i en kastrull. Kör pistagenötter, valnötter, mandlar och kanel i en matberedare så att du får grova hackade nötter, har du ingen matberedare får du hacka förhand.
- Pensla botten och sidorna på en bakform som är 23*32 cm med smör. Lägg ett ark med filodeg i botten, pensla med smör och skär av överflödig deg, upprepa 2 gånger till så att du totalt har 3 lager. Lägg ut ett jämt lager av hälften av nötterna och upprepa igen med 3 lager. Lägg på ett sista lager med nötter och sedan 5 lager av ark med smör mellan varje.
- Dela sedan upp baklavan med en vass kniv i 30 lika stora bitar och grädda mitt i ugnen i ca 25 minuter, eller tills baklavan fått en fin gyllenbrun färg.
- Ta ut baklavan ur ugnen och slå på ett jämnt lager med sockerlag. Låt suga åt sig av lagen och svalna helt innan du serverar.

