Getostpaj med aprikoser, fikon och lufttorkad skinka
Getostpaj med aprikoser, fikon och lufttorkad skinka
14 ingredienser
Den här goda getostpajen passar bra på en buffé eller som lättare kvällsrätt med sallad till. Receptet kommer från Le Parfait.
Receptet ger 8-10 bitar
Vill du göra ett fint bladarrangemang av degen kan du göra lite extra deg och skära ut små blad och lägga runt formens kant.
Se fler recept från
Ingredienser
pajdeg
- 3 dl vetemjöl
- 125 g smör
- 1-2 msk vatten
- 1 tsk salt
Fyllning
- 200 g chèvreost, grovriven
- 3 ägg
- 1 dl mjölk
- 5 torkade aprikoser, strimlade
- 100 g serranoskinka, tunna skivor
- 2 fikon, färska
- rucolasallad
- olivolja
- flingsalt
- svartpeppar, nymald
Gör så här
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Kör mjöl och smör i matberedare till en grynig deg eller nyp ihop det förhand. Tillsätt vatten och salt och kör till en smidig deg. Tryck ut den i en pajform och förgrädda pajskalet ca 10–12 minuter tills det fått vacker färg.
- Sänk värmen till 200 grader. Lägg den rivna chèvreosten i pajskalet. Vispa ihop ägg och mjölk med lite salt och peppar och blanda i aprikosstrimlorna. Häll blandningen över osten.
- Grädda pajen ca 25 minuter tills fyllningen stannat. Låt pajen svalna lite. Skär fikonen i klyftor. Arrangera skinka och fikon på pajen och garnera med lite rucola. Droppa över lite olivolja och smula på lite flingsalt och nymald peppar.