Hemlagad tofu från grunden
Hemlagad tofu från grunden
2 ingredienser
1 h + blötläggning
"Hemlagad tofu kan låta krångligt men är egentligen ganska enkelt och billigt. Framförallt blir det otroligt gott eftersom man får fram den färska lite söta smaken i sojabönorna. Koaguleringsämnet kalciumsulfat kan du enkelt beställa hem på nätet och säljs oftast i butiker specialiserade för ölbryggning." /Jimmy Guo
Se Jimmy Guo laga receptet

Ingredienser
- 500 g torkade sojabönor
- 1,5 tsk kalciumsulfat
Gör så här
- Lägg sojabönorna i blöt i rikligt med vatten i minst 4 timmar, men gärna över natten. Bönorna kommer att svälla 2-3 gånger sin storlek, så se till att vattnet täcker ordentligt.
- Låt de blötlagda bönorna rinna av i en sil.
- Mät upp 1 del bönor med 3 delar vatten i en mixer och mixa slätt.
- Häll de mixade bönorna i en silduk och krama ur all sojamjölk. Arbeta gärna i omgångar tills du mixat och silat av alla sojabönor.
- Häll över sojamjölken i en stor kastrull, koka upp på medelhög värme under omrörning och försök ta bort skummet som bildas på ytan. Var försiktig så att inte botten på grytan brännas vid.
- Under tiden som mjölken kokar rör du ihop kalciumsulfat med några matskedar vatten i en stor bunke som rymmer all sojamjölk.
- Så fort mjölken kokat upp så stänger du av värmen och häller mjölken i skålen med kalciumsulfatsblandningen. Låt stå i 5 minuter och låt mjölken ysta sig.
- Förbered en tofupress med en fuktad silduk. Sleva i den ystade tofun och vik över duken. Låt ligga under press tills du får önskad konsistens: 10 minuter för mjuk tofu, 20-30 minuter för medelhård och 40-50 minuter för hård tofu. Vill du ha silkesmjuk tofu så låter du den bara få sjunka ihop av sin egen vikt utan att pressa.
- När tofun är färdigpressad så lägg försiktigt över den i en skål med iskallt vatten så att den får svalna och sätta sig.
- Förvara i en ask eller bunke täckt med färskt vatten.