Det finns ju inget godare än en krämig carbonara! Det här receptet är dessutom busenkelt att svänga ihop en vardag och en riktig favorit för hela familjen då vi använder oss av Pippis klippta spaghetti.
Koka spaghettin 1 minut kortare än enligt anvisning på förpackning. Reserva 2-3 dl pastavatten till såsen.
Stek bitar av bacon i en stekpanna tills den har fått färg. Lägg åt sidan men spara fettet i pannan.
Tillsätt 2 dl pastavatten till pannan och låt koka ihop. Blanda under tiden äggulorna tillsammans med parmesanosten, svartpeppar och salt i en bunke.
Ta bort från värmen och lägg i spaghettin i pannan och tillsätt ostblandningen och baconet och blanda om tills du har en krämig sås. Tillsätt eventuellt mer pastavatten om det behövs för önskad konsistens. Smaka av med salt och svartpeppar.