Chokladdoppade tortillahattar med fruktsallad

NYHET
Tortillas, choklad, fruktsallad - och grädde
Foto: Peter Cassidy
Köket .se kocksida
Köket .se kocksida

Chokladdoppade tortillahattar med fruktsallad

11 ingredienser

40 min

Efter matiga tacos blir det tortillas med – choklad! Fyll de chokladdoppade tortillahattarna med fruktsallad, klicka på vispad grädde och strö lite hackade valnötter över för lite extra crunch.
En portion i receptet blir en sats som motsvarar 10 st.

Recept ur ”Tacos! Äkta mexikanska recept av Ben Fordman och Felipe Fuentes Cruz.

Ingredienser

Håll skärmen tänd
portioner
  • 1 äpple
  • 0,25 ananas
  • 1 kiwi
  • 8 vindruvor
  • 2 msk strösocker
  • 150 g mörk choklad
  • 2 msk smör
  • olja (Vegetabilisk)
  • 4 tortillabröd

Till servering

  • grädde, vispad
  • valnötter

Gör så här

Håll skärmen tänd
  1. Skär all frukt i bitar och lägg i en skål. Tillsätt sockret och blanda ordentligt. Ställ åt sidan att safta till sig så länge.
  2. Bryt chokladen i bitar och smält den under omrörning över vattenbad tillsammans med smöret. Ta av från värmen och ställ åt sidan.
  3. Häll frityroljan i en panna eller en vid kastrull, så mycket att det räcker ett par centimeter upp på kanten. Hetta upp på hög värme till ca 175 °, oljan ska bli het men inte rykande. Sänk sedan till medelvärme.
  4. Sänk ner ett bröd i taget i oljan. Vänd så att det får fin färg på båda sidor. Tryck en rund soppslev i mitten av tortillan och håll så i 30–40 sekunder så att brödet formar sig runt den till en grund skål. Ta upp och lägg på hushållspapper att svalna och rinna av. Gör likadant med alla bröden.
  5. Doppa en tortillahatt i taget i den smälta chokladen. Ta upp med en mattång och låt droppa av lite. Lägg dem efter hand på ett bakplåtspapper på en bricka.
  6. Ställ in i kylen tills chokladen stelnat.