Auberginegratäng med basilikapesto

Foto: Tv4
Auberginegratäng med basilikapesto
17 ingredienser
1 h 15 m
"En av mina favoriträtter som för mig tillbaka till fina minnen tillsammans med familj och vänner i södra Italien. Parmigiana är en rätt som doftar ljuvligt av tomater och basilika och bör ätas ljummen för den bästa smakupplevelsen . Den kan ätas både som en förrätt eller som en huvudrätt med lite sallad, eller i en panino som en riktig syd italienare." /Riccardo
Receptet är från tv-programmet Halv åtta hos mig säsong 24, år 2023. Recepten därifrån är komponerade av amatörkockar, Köket.se kan därför inte gå i god för receptet.
Ingredienser
Tomatsås
- 3 msk extra virgin olivolja
- 1 klyfta vitlök, hel krossad
- 800 g passerade tomater
- 6 g salt
- 10 färska basilikablad, sönderrivna
Friterade auberginer
- 1 kg aubergine
- 1 l frityrolja
- salt
Mellansteg
- 250 g fior di latte (eller torr mozzarella)
- 80 g parmigiano reggianoost
- 18 färska basilikablad, sönderrivna
Basilikapesto
- 30 g basilika [ca 2 krukor]
- 30 g Parmigiano Reggiano grovriven
- 20 g pecorinoost, riven
- 15 g pinjenötter
- 1 dl extra virgin olivolja (bra kvalitet, gärna från taggiasca oliver)
Parmesanflarn
- 40 g parmigiano reggianoost
Gör så här
Tomatsås
- Värm oljan på medelvärme.
- Tillsätt en hel vitlöksklyfta som har krossats, fräs i oljan ca 2 min. Viktigt är att vitlöken inte blir bränd, den skall bara bli mjuk. Vitlöken tas sedan bort från oljan, den är enbart till för smakens skull.
- Tillsätt sedan passerade tomater, se till att oljan inte är för varm.
- Koka ihop i ca 20-30 min på låg/medelvärme (nu kan man börja förbereda och fritera auberginerna under tiden såsen kokar, se nedan) Smaka därefter av med salt
- När tomatsåsen är färdig, riv sönder basilikablad med händerna och lägg i tomatsåsen.
Friterade auberginer
- Skölj och torka av auberginerna noga.
- Skiva dem därefter på längden till en tjocklek på 0,5 cm.
- Värm oljan till 170 grader och fritera aubergineskivorna tills de blivit gyllenbruna. Lägg på ett fat med hushållspapper så överflödig olja kan rinna av.
- Lägg en nypa salt på en sida av varje skiva.
- Sätt ugnen på 200 grader.
Mellansteg
- Tärna fior di latten i cm stora bitar.
- Riv Parmigiano-Reggiano.
- Ta fram en ugnsfast form (jag har använt en på 20x25 cm) och varva aubergine, tomatsås, fior di latte,
- Parmigiano-Reggiano och basilika. Tänk på att lägga tomatsås i botten och börja därefter med varje lager.
- Sätt in i ugnen i ca 35 min
- Ta ut och låt svalna i ca 20 min
Basilikapesto
- Mortla basilikabladen tills de blir mörkgröna.
- Tillsätt pinjenötter och mortla tillsammans med basilikan.
- Tillsätt Parmigiano-Reggiano och Pecorino Romano.
- Tillsätt därefter lite olja i taget och blanda.
Parmesanflarn
- Sätt ugnen på 200 grader.
- Lägg ett bakplåtspapper på en ugnsplåt.
- Finriv Parmigiano-Reggiano.
- Lägg små högar av den rivna osten på bakplåtspappret och platta till dem till en diameter på ca 10 cm.
- Grädda i mitten av ugnen tills osten får en gyllenbrun färg. Det skall ta ca 5-7 min. Ta därefter ut plåten och ta försiktigt upp varje flarn och placera på en kavel och låt dem svalna och stelna. Detta är för att skapa en form av en båge.
- När alla momenten är klara, skär ut en bit av Parmigiana di Melanzane och placera på en tallrik, riv färsk Parmigiano-Reggiano över, droppa på peston och lägg parmesanflarn på toppen, färdig att serveras. Buon appetito!